בית / main / דמי כיס – כמה ומתי?
דמי כיס – כמה ומתי?

דמי כיס – כמה ומתי?

סוגית דמי הכיס היא סוגיה שמטרידה הורים רבים, כיוון שלא קיימים חוקים וכללים ברורים עבורה. דמי הכיס הם כלי לחינוך פיננסי כאשר עושים בהם שימוש נכון, אך הם אינם חובה אלא זכות. לפני שמקבלים החלטה בנושא דמי הכיס חשוב להבין כיצד לעשות זאת נכון ולהשיג על ידי כך מטרות חינוכיות שיסייעו לילד בעתידו הכלכלי.

האם לתת דמי כיס? – לדמי כיס יש מטרה מחנכת וניתן להשתמש בהם בכדי להקנות לילדים חינוך פיננסי, חינוך לצרכנות נבונה וניהול תקציב וקבלת תחושת עצמאות ובגרות. עם זאת, חשוב להבין כי זוהי פריבילגיה השמורה להחלטת ההורים ונגזרת מהיכולת הכלכלית והרצון שלהם.

מתי מתחילים לתת דמי כיס? – על פי ניסיוננו, כדאי להתחיל עם דמי כיס בגילאי בתי הספר, וללמד את הילדים באמצעות השימוש בדמי כיס על האופן שבו כסף עובד. עיסוק בכסף מגיל צעיר מפתח מודעות צרכנית וסדר עדיפויות ומאפשר לילדים לפתח גישה חיובית ונכונה כלפי כסף.

כמה דמי כיס לתת? – בכדי לדעת מהו הסכום הרצוי עבור דמי הכיס, עלינו להכיר את ההוצאות של הילד וסדרי העדיפות שלו. כדאי לשבת יחדיו על הסעיפים השונים (ביגוד, סלולרי, מתנות לחברים, משחקי מחשב וכו') ולהחליט אילו סעיפים יתוקצבו ובאיזה סכום במסגרת דמי הכיס, ואילו ההורים יסייעו לממן. ההורים צריכים לשבת אחר כך מול התקציב המשפחתי ולהגדיר את הסכום הסופי בהסתמך על היכולת הכלכלית של המשפחה. חשוב להגדיר סכום עבור כל סעיף ולאסור על העברת כספים בין סעיפים או חריגה תקציבית בכדי להעניק למתן דמי הכיס ערך חינוכי.

עם הגיל ניתן להעלות גם את דמי הכיס כך שיכללו יותר סעיפים באחריותו של הילד, בכפוף כמובן לבשלותו וליכולת התקציב המשפחתית.

מה קורה אם דמי הכיס מתבזבזים? – ניהול תקציב הוא אינו עניין פשוט ולכן בפעמים הראשונות דמי הכיס עשויים להגמר עוד לפני סוף החודש. חשוב במצב זה שלא ליצור "השלמות"  או לתת הלוואות, אלא לאפשר לילד להבין שעליו לתכנן קדימה את הוצאותיו ולסייע לו לחלק נכון את הסכום שיקבל במועד מתן דמי הכיס הבאים. אם בכל זאת החלטתם לתת "הלוואה", זכרו לקזז אותה מדמי הכיס הבאים.

האם אנו נותנים מספיק דמי כיס? – אחד הכלים שילדים עושים בהם שימוש לשם הגדלת דמי הכיס הוא רגשות האשם. "חברים שלי מקבלים יותר כסף" "למה לכולם נותנים ולי לא" ומשפטים דומים להם נשלפים בכדי לשנות את החלטת ההורים בנושא דמי הכיס. במקום להשבר, נסו ללמד את הילד כי הכסף אותו אתם מרוויחים נועד לסיפוק הצרכים של כל המשפחה ולא רק שלו, וכי עליו להתחשב בכך. למדו אותו להציב מטרות ולהשיגן ובמידת הצורך הציעו לו להרוויח כסף באמצעות עשיית מטלות בבית או בחוץ.

דמי כיס הם האפשרות הראשונית של ילדים לנהל בעצמם תקציב ולהבין כי קיימת כמות סופית של כסף. ילדים שמנהלים את התקציב שלהם בעצמם גדלים להיות צרכנים נבונים יותר ובעלי התנהלות כלכלית חכמה יותר. אם התקציב שלכם מאפשר זאת, והילד בשל, אני ממליץ בחום על מתן דמי כיס.

תגובה אחת

  1. I'm impressed! You've managed the almost imlossibpe.

השאר תגובה

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם