בית / main / מפחדים לקפוץ למים בשוק ההון? נסו קודם לטבול רגל
מפחדים לקפוץ למים בשוק ההון? נסו קודם לטבול רגל

מפחדים לקפוץ למים בשוק ההון? נסו קודם לטבול רגל

בשנתיים האחרונות הריבית על הפקדונות ירדה מכמעט 2.8% ל-1% בלבד. מדובר בבשורה מעציבה למי שמחזיק חסכון בבנק, שכן הריביות הנמוכות גורמות לשחיקת הכסף באופן ודאי. אבל מה יעשה מי שאין בידיו די כסף כדי לקנות נכס להשקעה או להשקיע דרך בית השקעות? ובכלל, איך מתגברים על הפחד מפני כניסה לעולם ההשקעות שבו הסיכון מוחשי יותר?

כמו תמיד, ידע הוא כח. עולם ההשקעות מאפשר להשקיע לא רק במניות ובאגרות חוב, אלא גם בכלים נוספים, כדוגמת אינדקסים או קרנות מחקות, המרכזים מספר מניות יחד ואינם מנסים לנצח את השוק, אלא להשתוות לו. ככל שמכירים יותר כלי השקעה, את היתרונות והסיכונים של כל אחד מהם, ואת העלויות של רכישה ומכירה שלהם, קל יותר לבנות תיק שמתאים לסיכון אותו תהיו מוכנים לקחת.

שנית, חשוב להתאים את רמות הסיכון-סיכוי אליכם. שאלו את עצמכם: מתוך הסכום שהגדרתם להשקעה, כמה כסף תוכלו לאבד מבלי שהדבר יפגע בכם כלכלית? סכום זה הוא אחוז הסיכון המקסימלי שלכם.

לאחר שהגדרתם את רמות הסיכון, חשוב ליצור פיזור בתיק ההשקעות. הדרך הנוחה לעשות זאת היא על ידי השקעה באפיקים שונים. כאשר אנו מדברים על אפיקים שונים, אנו מדברים הן על סוג ההשקעה (אג"ח, מניות, אופציות, תעודות סל ועוד), והן על השקעה לוקאלית מול גלובאלית. ככל שתיק ההשקעות שלכם יהיה מגוון יותר, במקרה של ירידה באחד האפיקים, הנזק יקטן משמעותית.

יתכן שאתם כבר יודעים את כל התיאוריה הזו, אך פשוט פוחדים להתחיל להשקיע, כי אתם פוחדים להפסיד. כדי שתקבלו את האומץ, חשוב שתדעו שלא חייבים לקחת סיכונים גדולים על ההתחלה. אם הבנק שלכם מספק ייעוץ השקעות, תוכלו להתייעץ איתם כיצד ליצור פיזור נכון גם בסכום השקעה קטן.

כדאי להשוות את מסלולי ייעוץ ההשקעות בין הבנקים, שכן יתכנו פערים בעמלות הקנייה והמכירה בין הבנקים השונים, וכמו תמיד, כדאי לנסות ולעמוד על המקח. באמצעות אתר הבנק, תוכלו לעקוב אחר הביצועים של ההשקעות שלכם, ועם הזמן להגדיל את תיק ההשקעות או את רמות הסיכון בו, תוך פיזור סיכונים נכון, ובהתייעצות עם יועץ ההשקעות. אם נשאר לכם כסף בפקדון, תוכלו לראות כבר לאחר חודש, את הפער בתשואות בינו לבין תיק ההשקעות שלכם. אם אתם חוששים שהתנודות יגרמו לכם למהר ולברוח, המנעו מכניסה תכופה לחשבון ההשקעות שלכם, וקבעו עם יועץ ההשקעות שלכם שיחה דו שבועית או חודשית, שרק בה תקבלו החלטות.

מי שמעוניין להשיג יותר שליטה, יכול ללמוד את התחום בעצמו, ולאחר מכן לבנות לעצמו תיק דמה, באמצעות מעקב אחר השקעות שמשכו את ליבו. כך למשל, אפשר להכניס לקובץ אקסל ניירות ערך מועדפים, להחליט על סכום כלשהו שיחולק ביניהם, ולעקוב אחרי ביצועי הניירות הללו, ולעדכן מה היה קורה עם הכסף לו השקעתם אותו באמת. היתרון של שיטה זו הוא ביכולת לבחון את האיפוק שלנו. כדי להצליח בהשקעות עלינו להמנע מביצוע פעולות רבות מדי בתיק, וכך נוכל לראות האם אנו מצליחים להתגבר על האינסטינקט הטבעי שלנו למכור ברגע בו מניה יורדת ומנגד, האם אנו מזהים מתי נכון לצאת.

אחת החששות של משקיעים מתחילים נובעת מהשאלה: "מה אם פתאום אצטרך את הכסף?" הבשורה המשמחת היא שבכל יום שבו מתבצע מסחר תוכלו למכור מניות ולהעביר את הכסף שהתקבל עבורם לחשבון העו"ש שלכם. למעשה, מדובר בהליך זמין יותר מאשר לו הייתם משקיעים בפקדון שמתחדש מדי שבוע. אם מדובר בכסף שמתוכנן לעשות בו שימוש בעוד מספר שנים לא רב, בחרו אפיקים שיניבו תשואה, כדוגמת אג"ח או קרנות, אך יקטינו את רמות הסיכון שלכם. לעומת זאת, אם המטרה שלכם היא שימוש בכסף בטווח הארוך, עדיף לכם להשקיע חלק מהסכום במניות כדוגמת ה-s&p או מדדי בורסת תל אביב, שהוכיחו כי לאורך הזמן הם עולים תמיד.

הגדרת רמות הסיכון והמטרות, הבנה שתמיד ניתן להשקיע יותר או פחות כתלות במצבכם, הכרת כלי ההשקעה השונים ומעקב אחת לתקופה אחרי תיק ההשקעות שלכם, יאפשרו לכם להצליח לצמוח ולצבור נכסים גם בתקופות בהן הריבית נמוכה. כל מה שנותר הוא לפנות זמן ללמידה, ולאזור את האומץ כדי להתחיל. בהצלחה! 🙂

השאר תגובה

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם