בית / main / כיפת ברזל כלכלית לעסקים
כיפת ברזל כלכלית לעסקים

כיפת ברזל כלכלית לעסקים

גיל אורלי על ההתמודדות הכלכלית של עסקים קטנים בזמן מלחמה

בתקופה זו של מלחמה בעזה, קשה יותר להכניס כסף הביתה, דבר הנכון בעיקר לעסקים המתנהלים באזור הדרום המופגז. אך אמרה ידועה אומרת כי בכל צרה טמונה גם הזדמנות, ולכן אם ננצל את ההזדמנות שנוצרה באופן הנכון, נוכל לצמוח ממנה. העדר הלקוחות משאיר לנו זמן פנוי לדברים שאינם הניהול השוטף של העסק, כמו למשל תכנון פעולות שיווקיות לעתיד, בחינת המודל העסקי שלנו ותזרים המזומנים בעסק, בדיקת המתחרים וכן הלאה. לרוב אנחנו שקועים כל כך בהשרדות העסקית היומיומית, שאין לנו זמן לדברים הללו, אבל מחקרים מוכיחים שבדיקות מסוג זה אחת לתקופה, יכולות לסייע להצלחת העסק.

מכיוון שלא נכנס כמעט כסף לעסק בתקופה זו, הנטייה הטבעית היא לקחת הלוואה עסקית. אבל לפני שעושים זאת, חשוב לברר האם אנו נדרשים להלוואה לאור המצב הבטחוני, או שמא ההלוואה הזו נחוצה לנו כי כבר תקופה ארוכה אנו מתנהלים לא נכון, ונדרשים להלוואות כדי להמשיך ולהפעיל את העסק. כדאי גם לבחון האם ניתן לקבל הלוואה מטעם הרשות לעסקים קטנים ובינוניים, ובאיזו מביניהן תנאי ההחזר נוחים יותר.

אנשים מרחבי הארץ רוצים לבטא את הסולידריות שלהם ולחזק את תושבי הדרום, באמצעות קניית מוצרים מעסקים הפועלים משם. הקמת אתר המאפשר רכישה דרכו ומשלוח לכל הארץ, וכן הצטרפות לקבוצות פייסבוק המציגות עסקים מהדרום ומעודדות קנייה בהם, יכולה לסייע להכניס קצת כסף לעסק בתקופה הקשה הזו.

לאורך התקופה, חשוב גם לאסוף עדויות לנזק הכלכלי שנגרם לבעלי העסק. לא בטוח שתקבלו פיצוי מיידי, אך ניסיון העבר מוכיח כי לאחר מבצעים צבאיים מסוג זה, נחקקות תקנות המאפשרות לפצות את בעלי העסקים שנפגעו עקב המצב הבטחוני.

על אף שסביר להניח כי המדינה תפצה את בעלי העסקים והשכירים הגרים באזורים בהם מטחי הטילים נוחתים תדיר, חשוב לשמור על עצמנו מפני הסתבכות כלכלית, שתמשך גם אחר כך וכניסה לכדור שלג של חובות. התנהלות כלכלית נכונה היא הכרח עבור כל משפחה שנמצאת באזור הסיכון, שכן היא תבטיח התאוששות מהירה בסיום המבצע.

שלכם

גיל אורלי

השאר תגובה

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם