בית / Uncategorized / זוגיות אהבה וכסף / גיל אורלי

זוגיות אהבה וכסף / גיל אורלי

זוגיות אהבה וכסף

מאת גיל אורלי

כסף הוא נושא רגיש בזוגיות, אך חשוב לדבר עליו בכדי להגשים את הפוטנציאל הכלכלי ולמנוע תסכולים עמוקים בקשר הזוגי. השיחה על כסף עשויה להציף רגשות רבים, ועל כן חשוב לנהל אותה בצורה חכמה ומחושבת.

סימולטור אהבה וכסף

הכנו עבורכם- סימולטור מיוחד שיעזור לכם לאבחן:

  • איזה סוג צוות זוגי אתם?
  • מה המשמעות הכלכלית של הזוגיות שלכם?
  • מה הסיכוי שלכם כצוות להגיע לנכסים?

להורדת הסימולטור למחשוב שלך לחץ על התמונה

 

סימולטור זוגיות וכסף

לצפייה בשלושת הפרקים של מאפי 

כסף הוא אחד הגורמים המשפיעים ביותר על הזוגיות. זוגות רבים מוצאים את עצמם לא מתקשרים ומתכנסים אל תוך התסכול האישי כאשר המצב הכלכלי קשה, אחרים מקטרים על הרגלי הרכישה של בן או בת הזוג עם החברים הכי טובים אך לא משוחחים עמם על זה, ואחרים נכנסים לחיכוכים סביב הויכוח עתיק היומין אודות חסכנות מול קמצנות.

דנה ואורן הם זוג צעיר שנמצא לפני קניית דירה. מאז החתונה הפערים ביניהם בנושא העתיד הכלכלי רק גדלו, וכל אחד מהם נושא עדיין מטענים רגשיים כלפי האחר בנוגע לתכנון החתונה. דנה חושבת שאורן התקמצן מאד והיא עדיין נוטרת לו על הריב שבגינו לא שכרה בסופו של דבר את שמלת החתונה מאחד מסלוני הכלות הנחשבים. ובליבה, גם כועסת קצת על שלא התחתנו בגן היוקרתי באזור השרון, אלא במקום בו בחרו בסופו של דבר.

גם אורן נושא עמו מטענים מאז החתונה. הוא חושב שדנה הגזימה עם ההוצאות, ולא חשבה על היום שאחריה. היא גרמה לו להרגיש קמצן, בעוד הוא רואה עצמו כמחושב, ומדי פעם היא ממשיכה להקניט אותו בנושא. כאשר רכישת הדירה עלתה על הפרק, בני הזוג לא הצליחו להסכים ביניהם. דנה רצתה דירת 4 חדרים חדשה באיזור טוב, גם במחיר של משכנתא גבוהה יותר, ואילו אורן רצה שיסתפקו בדירת 3 חדרים מיד שניה, בכדי להקטין את ההוצאות.

דנה ואורן לא לבד. לא נדיר למצוא קשרים בהם אנשים בזבזנים, שנהנים לחיות את היום, חולקים זוגיות ותקציב עם בן זוג חסכן. ללא תקשורת זוגית טובה ופתיחות בנושא הכלכלי המרחק מהתנגשויות ותסכולים בקשר קצר. אחת התיאוריות של זוגיות גורסת כי הפכים נמשכים. הדבר נכון גם בנושא הכלכלי, שכן כל אחד מבני הזוג מגיע לקשר עם מערכת של ערכים ואמונות בנוגע לכסף בכלל והתנהלות כלכלית בפרט, וכן עם תפיסות שמקורן בחינוך אחר, בהבניות חברתיות ובהרגלים שנרכשו במהלך השנים.

הפערים בין התפיסות גורמים לבני הזוג להמנע משיחות בנושאים כלכליים, ומביאים לכך שאותו הזוג לא יממש את הפוטנציאל הכלכלי שלו, בשל המנעות מהגדרת מטרות משותפות וגדולות הדורשות מחויבות כלכלית גם מהצד השני.

איך מדברים על כסף בזוגיות?

אחת הטעויות המרכזיות של זוגות, היא שכאשר הם מגיעים לדבר על נושאים כלכליים, הם עושים זאת תוך הטחת האשמות הדדיות, זלזול בבחירותיו של האחר ובסדרי העדיפויות שלו, ומתוך כעס מצטבר. גישה כזו, מביאה כמובן לתוצאה ההפוכה ולהתבצרות של כל צד בעמדתו. בני הזוג הופכים משותפים כלכליים לאויבים, והסיכוי לנהל תקציב בצורה שתועיל לשניהם מתמוסס.

לפני שניגשים לדבר עם בן הזוג על כסף, חשוב להעלות אל התודעה את העובדה שאנו שני אנשים שונים, בעלי העדפות והשקפות שונות בנושאים רבים, בהם הנושא הכלכלי. כשלא מחפשים מי צודק ומי טועה, קל יותר לנסות ולמצוא את המכנה המשותף ולגשר על הפערים. עלינו להבין כי לבני הזוג שלנו יהיו מטרות וציפיות כלכליות אחרות משלנו, וכן סדר עדיפות שונה, וכי התפקיד של שנינו הוא למצוא את ההסכמות שיהיו מקובלות על שני הצדדים.

הרגש יכול להוביל אותנו למקומות שלא רצינו להיות בהם, ועל כן כדאי להגיע לשיחה על כסף מתוך שכלתנות. מומלץ לקבוע פגישה של שעתיים, המתוכננת מראש לצורך לשיחה בנושא. מומלץ שלא לזרום לשיחה כלכלית מתוך שיחות אחרות, בכדי שנוכל לגבש את המסרים שחשוב לנו להעביר, נוכל להעריך כיאות את חשיבות כל פריט בסדר העדיפויות שלנו, ונוכל להתכונן לקבלת דעתם של בני הזוג ללא שיפוטיות ושלא מתוך עמדת מגננה.

חשוב להבין ששיחה על כסף יכולה להציף נושאים שונים המפריעים בקשר הזוגי, כך למשל מאפיינים אישיותיים כגון שתלטנות, דימוי עצמי או העדר דחיית סיפוקים, עשויים לצוץ מתוך הדיון על כסף. גם נושא האמון ההדדי עשוי לעלות בשיחה על כסף, שכן גילוי של שקרים או חוסר דיווח אודות הוצאות, עשוי לעורר תחושות קשות בקרב מי שמגלה זאת בדיעבד.

בלי מסכות

הפגישה שבה נדבר עם בני הזוג על כסף היא פגישה חשובה, ובכדי להוציא ממנה את המיטב עלינו לבוא אליה בצורה הגלויה ביותר. חשוב שלא להחביא את הרצונות שלנו תחת הגדרות מעורפלות, אלא להיות ברורים ומדויקים. אסור לנו להניח שבני הזוג יודעים מה עובר לנו בראש. חשוב להתחיל את השיחה על כסף בהסברים הדדיים לגבי תפיסותינו בנושאים כלכליים שונים, מחובות וחיים עם מינוס, דרך התחייבויות ותשלומים, עובר בנושא ההשקעות וכלה בתכנון תקציב ארוך טווח.

גם המצב הכלכלי הזוגי צריך להיות ברור וחד משמעי לבני הזוג, ובכדי לדעת מהן באמת היכולות הכלכליות שלנו, עלינו לראות את מצב ההכנסות וההוצאות שלנו. חשוב להגיע לפגישה הזוגית עם פירוטי הוצאות, עם דוח התשלומים של המשכנתא, עם פירוט כרטיסי האשראי וההלוואות וכן הלאה. אז, יהיה עלינו להבין מהו היחס בין ההכנסות להוצאות שלנו, ובמידה ואנו חיים במינוס ואחד מבני הזוג מרגיש איתו שלא בנוח, למצוא את הדרכים לצמצם את ההוצאות.

אנו יכולים ללמוד המון על בני זוגנו אם נדרג אישית כל אחת מההוצאות שלנו ונשווה את הדירוגים לאלו של בן או בת הזוג. לאחר שנבין מאיזו נקודה מתחיל כל אחד מבני הזוג, נוכל להתחיל במכנה המשותף ובסעיפים המוסכמים על בני הזוג, ולנסות להתגבר באמצעותם על הפערים. מנגד, מכיוון שלכל אחד מבני הזוג תחביב משלו, חשוב להגדיר תקציב ייעודי לתחביב, בכדי שהכסף לקניית בגדים או גאדג'טים, לא יגיע על חשבון מטרות משותפות, ובכדי לא לוותר על ה"אני" של כל אחד מבני הזוג לטובת ה"אנחנו".

בכדי להתחייב לשיתוף פעולה, על בני הזוג למצוא מטרה "מאחדת", כגון קניית דירה, חסכון לילדים או החלפת רכב, שתרתום את שניהם לפעולה ותחייב אותם לעמוד בתקציב החדש. כמו כן, אם מחליטים לנהל ביחד את התקציב ואת ההוצאות, רצוי להגדיר סכום, שכל הוצאה בגובהו ומעלה תחייב התייעצות בין בני הזוג לפני הרכישה. כך ניתן למנוע תסכולים נפוצים בקשר, כגון מקרים בהם אחד מבני הזוג טוען כי האחר הוציא הוצאה גדולה על "שטויות". לאחר שהצלחנו ליצור תקשורת זוגית העוסקת בכסף, עלינו לשמר אותה על ידי פגישות חוזרות לוידוא עמידה ביעדים שהצבנו לעצמנו וליצירה של התאמות לתנאים המשתנים.

תקשורת זוגית פתוחה בנושאים כלכליים תסייע לנו כזוג להתגבר על מכשולים, וללבן עניינים שמכבידים על הלב. בזוגיות, השלם גדול מסכום חלקיו, ואם נדע לחלק את המטלות הכלכליות, ולהכפיל את המאמץ נוכל להגשים מטרות גדולות ולממש את הפוטנציאל הכלכלי שלנו כזוג.

הרבה אהבה

גיל אורלי

 

 

 

השאר תגובה

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם