בית / ניהול תקציב / לזהות מראש את המרורים
לזהות מראש את המרורים

לזהות מראש את המרורים

אחד החגים שהיקף ההוצאות בהן הוא הגדול ביותר הוא חג הפסח. חג זה כולל את הילולת הניקיון, סוגית האירוח של עשרות בני משפחה, חופשה של שבוע ימים מבתי הספר בה צריך למצוא תעסוקה לילדים וכמובן, איך אפשר בלי בגד חדש לחג?  בכדי לשרוד את הפסח בשלום ולהישאר בני חורין מבחינה כלכלית גם אחריו יש להיערך אליו מראש.

רגע לפני הבלאגן

הצעד הראשון להתמודדות עם פסח והשלכותיו הוא לשבת בנחת ולהגדיר את התקציב עבור סעודת החג ושאר הסעודות לשבוע זה, תקציב לבילויים ולתעסוקה עבור הילדים, תקציב עבור צביעה, שיפוץ או קדחת הניקיון, וכן תקציב עבור מתנות ובגדים חדשים לחג. בבניית התקציב וודאו כי הוא אינו חורג מתקציב כלכלת המשפחה שלכם ואינו מחייב אתכם להלוואות או הגדלת המינוס.

קונים חכם

לקראת החג רשתות השיווק יוצאות במגוון מבצעים שמטרתם לפתות אתכם הקונים לצרוך יותר. בכדי לקנות נכון ולא להתפלא בקופה מגובה החשבון, כדאי להכין רשימה חכמה, בה נתכנן את הארוחות לשבוע החג ונקנה בדיוק את מה שצריך, ולא יותר מכך. בעת הקניה כדאי שלא להתפתות להצעות לפריסה לתשלומים כיוון שכך גם צורכים יותר, וגם צוברים חיובים שנשארים איתנו חודשים רבים לאחר סיומם של החג והמוצרים שקנינו.

הבית לובש חג

רוב הישראלים צובעים או משפצים את דירתם לקראת הפסח. בכדי לעשות זאת נכון כדאי להקצות בחודשים הקודמים סכום ייעודי לצביעה, ואם מדובר בשיפוץ לוודא כי התקציב שלכם מאפשר לעשות זאת ואף לעמוד בחריגה של כ-10% מעלה במחיר. במידה ולא, תמיד אפשר לחכות לחודשים שאחרי החג.

לא חייבים בגד חדש

פסח יוצא בדרך כלל בתחילת עונת האביב-קיץ באופנה, מה שמעיד על מחירים יקרים בקולקציות הבגדים. בפסח כמות ההוצאות גדלה והתקציב צריך להתחלק על פני תחומים רבים, ולכן במידה ולא מתאפשר תקציבית, לא חייבים לקנות בגד חדש לחג. סביר להניח שאף דודה לא זוכרת מה לבשתם בשנה שעברה, אך אם בכל זאת מתעקשים, נסו למצוא חנויות עודפים או לקנות רק פריטים משלימים להעשרת המלתחה.

מי מביא את המרק עם הקניידעלך?

לאירוח של עשרות בני משפחה יש מחיר כלכלי גבוה עבור המארח. בכדי להמנע מחריגות בתקציב כלכלת המשפחה, מומלץ לחלק את ההוצאות על המנות בין המוזמנים, כך שכל משפחה תשא בנטל סביר של קניות ובישולים או לפחות תביא את השתיה. בצורה זו, המארחים נהנים לא רק מהוצאות נמוכות יותר אלא גם מהיכולת להרגע בערב החג ולא לבלות את היום כולו בבישולים.

תכננו את ימי החופשה

בפסח זוכים תלמידי בית הספר לחופשה ארוכה למדי, ועל ההורים מוטל הצורך להעסיקם. בכדי למנוע מצב של הוצאות לא מתוכננות עקב הפיתויים הזמינים בקניונים ובמקומות הבילוי, ערכו תוכנית מסודרת של הוצאות וכן תוכנית פעולה לימי החופשה.  חפשו אטרקציות חינמיות או מוזלות, בקרו בגנים ומסלולי טיול, הצטיידו באוכל מהבית ולמדו את ילדיכם שבכדי להנות לא צריך להוציא הרבה מאד כסף.

כמה החלטות חכמות לקראת הפסח:

  •      הכינו תוכנית כלכלית – חג הפסח הוא פרויקט כלכלי בקנה מידה גדול. הערכו אליו מראש ושמרו על התקציב שהגדרתם.
  •      תשכחו מ"לא נעים" –  לבקש מבני המשפחה להביא איתם מנה יכול להיות לא נעים אם נהגתם עד כה לארח בעצמכם, אך כדאי לזכור כי המחיר של "לא נעים" קטן מהמחיר של מינוס בבנק .
  •      אל תדחו את הקניות לרגע האחרון – מחירי הירקות והפירות קופצים ככל שמתקרבים לחג ועל כן נסו לקנותם מוקדם ככל האפשר.
  •     התכוננו מראש – בחודשי חגים משפחה ישראלית ממוצעת מעלה את סכום ההוצאות שלה ב-3,200 עד 8,000 ₪. בכדי להתמודד עם עלייה זו חסכון במהלך השנה תקציב מסוים המיועד להוצאות החגים.

השאר תגובה

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם