בית / ניהול תקציב / ממה להזהר כשיוצאים לחופשה בפסח?
ממה להזהר כשיוצאים לחופשה בפסח?

ממה להזהר כשיוצאים לחופשה בפסח?

רבים עושים טעויות כלכליות במהלך החופשה השנתית, ובשובם ממנה נאלצים לשלם את המחיר. אומרים כי לחופש אין מחיר, אבל על פי הניסיון שלנו, נראה כי לחופשה יש, והוא יקר למדי אם לא מתכננים אותה נכון.

בלי תקציב – אחת הטעויות הנפוצות ביותר בתכנון חופשה היא העדר קביעת תקציב. ללא תקציב קל להתפתות לחופשה יקרה משאנו יכולים להרשות לעצמנו ולהזדקק להלוואות בכדי לממן אותה. חשוב להבין כי תקציב של חופשה צריך לכלול לא רק את עלות הטיסה והמלון אלא גם את ההוצאות הנלוות – מקניית בגד ים ועד קניית גלידה בחוף. בכדי שהחופשה לא תעלה ביוקר חשוב לתכנן את התקציב המלא לחופשה, מעלות הנסיעות והשהיה ועד לתקציב הבזבוזים.

עונת התיירות – יציאה לחופשה בעונת התיירות תהיה תמיד יקרה יותר מאשר בתקופות אחרות. בתקופת התיירות בתי המלון מלאים, הטיסות עמוסות והמבצעים לחודש קדימה מפתים פחות. אם חייבים לצאת בתקופה זו כדאי להזמין חופשה מראש או בדקה ה-90 ובכך לחסוך חלק מהעלויות.

עסקת חבילה – קנייה של חבילת חופשה הכוללת טיסה, מלון ורכב עשויה לעלות יותר מבחירה של טיסה ומלון בנפרד. לפני שקונים חבילת חופשה כדאי לבדוק האם קנייה של כל אחד מהרכיבים בנפרד לא תעלה לנו פחות כסף, ותחסוך את העמלה. ניתן לראות מלונות, רכבים וטיסות באתרי האינטרנט של החברות השונות ולהחליט על שוויה הדיל.

עם מדריך או בלי? – טיול עם מדריך יכול להוסיף רקע והסברים למקומות בהם תבקרו, אך הוא עשוי להתגלות גם כיקר יותר ופחות קולע למטרה. אם אתם חובבי שופינג והמדריך לוקח אתכם בעיקר למוזיאונים, יתכן שתשלמו יותר ותקבלו חופשה שהיא פחות לטעמכם. כיום ניתן להוציא אינפורמציה רבה מאתרי אינטרנט המיועדים למטיילים ולהשלים את פונקצית המדריך בעצמכם, וללא עלות נוספת.

האם באמת אתם צריכים הכל כלול או מלון 5 כוכבים? – אם אתם הטיפוסים שמטיילים מהבוקר עד הערב, יתכן ומלון הכל כלול או 5 כוכבים הוא לא הפתרון המושלם עבורכם. אנשים המתכננים טיול שרובו בטן גב במלון, עשויים להפיק את המירב ממלונות אלו, אך מי שמתכנן לחקור את העיר ולנסוע ימצא את עצמו משלם לשווא.

"רק שעה נסיעה מהמרכז" – רבים בוחרים חבילות זולות יותר שנמצאות מחוץ למרכז העיר בכדי לחסוך כמה מאות שקלים, אך בסופו של דבר מוצאים עצמם מוציאים סכומי כסף נאים על נסיעות בין המרכז למלון, תשלומים על מוניות במקרה ופספסו את הרכבת האחרונה וזה מבלי לדבר על הזמן האבוד, שכידוע שווה גם הוא כסף.

מלכודת תיירים – הרבה מקומות בחו"ל הם מלכודות תיירים, המציעות תמורה נמוכה עבור הכסף שלכם. כאשר מתכננים את הטיול כדאי לבחון מה אומרים מטיילים אחרים על האטרקציות, להבין אלו מהן הן מלכודות תיירים נטו, לוותר על ביקור בהן ולחסוך את הכסף לדברים אחרים.

מזכרות ומתנות – לדיוטי פרי ולחו"ל יש קסם על הנוסע הישראלי, שמחכה רק למצוא מה לקנות למשפחה, לחברים ולעצמו. המציאות היא שכיום נסיעות לחו"ל נעשות בתדירות גבוהה יותר, ולרוב המזכרות הללו הן סוג של מלכודת תיירים בפני עצמן, ולכן כדאי לחסוך את הכסף ולהשאיר אותן במדפי התצוגה.

תחבורה יקרה – רבים בוחרים להתנייד בחו"ל במוניות או ברכב, על אף שהמחירים לתייר יקרים מאד בהם. לעומת זאת, ברוב אירופה וארה"ב ניתן לנסוע ברכבות ובאוטובוסים במחירים משתלמים למדי, שהופכים למשתלמים יותר אם קונים כרטיסים שבועיים במקום יומיים.

ויתור על הנחות – אם בארץ הישראלי מחפש כל הזמן את ההנחה, בחו"ל הוא שוכח להציג את כרטיס הסטודנט, הגמלאי או את החברות בארגונים שנותנים הנחות על אטרקציות תיירותיות, נסיעות וכדומה. חשוב לברר עוד בארץ האם יהיה עליכם להוציא כרטיס בינלאומי על מנת להנות מהטבות אלו ולהוציאו מבעוד מועד.

בכדי שהחופשה תשאיר לנו טעם מתוק בפה במקום חוב בחשבון עלינו להערך מראש, להזהר מזריקת כסף מיותר ולשמור את התקציב לדברים שיעצימו את החוויה. התכוננות מראש ותכנון יעזרו לנו לתכנן חופשה מהחלומות מבלי לחרוג מהתקציב.

השאר תגובה

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם