בית / main / האם יש עתיד לקרן הפנסיה?
האם יש עתיד לקרן הפנסיה?

האם יש עתיד לקרן הפנסיה?

אין עתיד לקרן הפנסיה  / סוני גרטל

חברי השכירים מחויבים להפריש לפנסיה בין אם ירצו או לא. לעומתם, לי כעצמאית, עומדת הבחירה האם להפריש לקרן פנסיה או לא. היא אמנם מתמרצת אותי באמצעות הקלות מיסוי והשלמה מצידה, אך אני בוחרת לסרב לתמריץ זה. הסיבה לכך אינה אופטימיות. אני כנראה לא אצליח לעבוד עד גיל 100, כיוון שבדרך יגיעו צעירים נמרצים וטובים ממני, ומתישהו במהלך הדרך, בטח כבר לא יהיו לי כוחות לכך. אני גם לא מוותרת על הכסף הזה כדי להשתמש בו שימוש מיידי. אז בוודאי תרצו לדעת למה אני מחליטה החלטה שכזו? התשובה לכך היא שאינני מאמינה בקרנות הפנסיה כמקור לבטחון עתידי.

בשנת 2011 העיר סנטרל פולס שנמצאת ברוד איילנד, הגישה בקשה לפשיטת רגל. בעקבות אותה הבקשה, אחד מכל שלושה פורשים, ששירתו בעברם כחלק משמירת הסדר הציבורי בעיר, גילה כי הפנסיה שלו קוצצה ביותר מ-50%, תוך חודש אחד בלבד. אותם אנשים, שחסכו כל חייהם, תכננו את פרישתם והתאימו את מצבם הכלכלי לפרישה, גילו לפתע שהם זכאיים להרבה פחות כסף משציפו לו. אצלנו, כבר שנים שמשרד האוצר וביטוח לאומי מתריעים מפני גרעון אקטוארי. מה יקרה לפנסיה שלנו אם יום אחד הם יודיעו שאין ביכולתם לשלם לפורשים את קצבאותיהם?

בעיני, קרנות הפנסיה מזכירות את האופן שבו ההון פועל בבנקים. אנשים מפקידים את כספם, בתקווה לצבור ריבית. בינתיים הגוף הפיננסי משתמש בכספים המופקדים אצלו כדי לתת כסף ללווים, או במקרה שלנו, לפורשים, ומתבסס על כך שתמיד יהיה מי שיכניס כסף על מנת להמשיך את פעילותו העתידית.

אבל בעידן שבו אנו חיים, תקופת ההפרשה לפנסיה הולכת וקטנה. משמעות הדבר היא שעם השנים פחות ופחות כסף נצבר, ועל כן יש פחות כסף לחלק לפורשי התקופה. נוסיף על כך את ההערכות האקטואריות שמתעדכנות אחת לתקופה, ומקטינות את מקדם הקצבה, ואת התספורות של הטייקונים, אשר הפסדיהם מקוזזים מכספי הפנסיה המושקעים במניותיהם ואגרות החוב שלהם. ואם זה לא הספיק, כדאי להוסיף את דמי הניהול בקרנות הפנסיה, שמקטינים אף הם את הסיכוי לרווח משמעותי. כל אלו גורמים לכך שלמרבה הצער, גם מי שחוסך באדיקות, לא יכול לסמוך על הסכום שיקבל בפרישה.

אז מה אני עושה במקום? במקום להפריש לקרן הפנסיה אני יוצרת לעצמי הגנות כלכליות בדמות נכסים. אני משקיעה את הרווחים בתיק השקעות, ובעתיד, כשיצטבר די כסף, אולי אפילו ארכוש נכסי נדל"ן, שיממנו את הפנסיה שלי בעצמם. אני חוסכת ליום סגריר באמצעות קרנות השתלמות שאינן מיועדות לשימוש מיידי, ונהנית מהקלות מס, אבל בכל אחד מהמקרים בוחרת לשים את הכסף שלי היכן שיש לי מידה רבה יותר של שליטה עליו.

למה בכל זאת יש עתיד לקרנות הפנסיה? / גיל אורלי

העלייה בתוחלת החיים ולפעמים ניהול לא שקול של כספי החוסכים בהחלט צפויים לגרום להקטנת הקצבה החודשית שנקבל מכל תכניות הפנסיה והחיסכון, למעט תכנית הקצבה הישנות בביטוח ששם הקצבה ושיעורה והצמדתה מובטחים בחוזה. בשונה מאשר בעבר, מרבית הסכום (עד 70% ) של החיסכון הפנסיוני שלנו מושקע בשוק ההון כך שהפסד כמו גם רווח בהחלט אפשריים. יחד עם זאת איני מסכים באופן מלא עם המסקנה שלך משני טעמים מרכזיים:

הראשון – החיסכון הפנסיוני הקצבתי, גם אם עלול להישחק הינו הרובד הבסיסי שיחד עם קצבת הזקנה של המוסד לביטוח לאומי, יוצרים לנו שכבת הגנה בסיסית על רמת החיים. שכבה זו מוגנת, גם אם לא באורח מלא ע"י פיקוח ושורת תקנות, שתפקידן להבטיח כי לפחות חלק מכספי החסכון (לפחות  30% יושקעו באגרות חוב מדינה) , הפיקוח של אגף שוק ההון באוצר והאפשרות להקטין את גובה הפנסיה במקרה של עלייה בתוחלת החיים (בקופות החדשות), מגינות עלינו בין השאר מטעויות שגם אנו יכולים לעשות. גם אנו כמו אנשי מקצוע עלולים להשקיע בהשקעות כושלות ומסוכן מכך אנו עלולים להתפתות ולהשתמש ולצרוך כספים אלו, כך נוותר גם ללא שכבת הבסיס לשמירה על רמת החיים.

הסיבה השנייה היא הטבת המס, שחבל לוותר עליה, 30%-42% מהכסף למעשה משולם בהטבות מס (זיכוי וניכוי) כך שאם נוסיף לניהול המקצועי (גם אם נעשות טעויות) את הטבת המס אני די משוכנע שמדובר בחסכון חשוב מאין כמוהו. דווקא החששות שהעלית, מדגישים היום יותר מתמיד עד כמה רובד הגנה זה חיוני וקריטי.  ללא ספק, אין לבנות את עתידנו רק על רובד זה של פנסיה וחובה על כל אחד לצבור נכסים נוספים ורק שניה הרבדים- הפנסיה כרובד בסיסי יחד עם נכסים שחסכנו בעצמנו יכולים להבטיח לנו ביטחון כלכלי.

השאר תגובה

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם