בית / main / החופש הגדול והכיס הקטן
החופש הגדול והכיס הקטן

החופש הגדול והכיס הקטן

החופש הגדול הוא אימתם של ההורים. מלבד הצורך להעסיק את הילדים והתובענות הנובעת מכך, החופש הגדול מכביד מאד על כלכלת המשפחה ומביא עמו הוצאות רבות:

מה עושים עם הילדים? – הורים לילדים קטנים משלמים סכומים נאים עבור השארתם בגן הילדים, בצהרון, בקייטנה או אצל מטפלת בתחילת החופש. בתקופת הקיץ המסגרת היומית לילדים עולה פי 1.5 לפחות מאשר בשגרה, אך מספקת פתרון חלקי בלבד, המחייב את ההורים לחזור מוקדם מהעבודה ולהחסיר בנוסף שעות עבודה.

אמא, משעמם לי – אחד המשפטים הנפוצים והיקרים ביותר בחופש הגדול הוא "אמא, משעמם לי". אורכו של החופש גורם לכך שהילדים ממצים את עיסוקיהם כבר בשבועיים הראשונים ודורשים תעסוקה ועניין בשבועות שנותרו. הליכה לקולנוע, קפיצה לקניון, מנוי לבריכה, משחקים חדשים למחשב וכן הלאה מגדילים את סעיף הבילויים משמעותית ומכבידים על התקציב המשפחתי.

אל החישוב צריך להוסיף את עלויות התקשורת הקופצות משמעותית בחודשי הקיץ. לצד שיחות "משעמם לי" להורים, הילדים מתקשרים לחברים ומנסים להעביר בשיחה חלקים מהיום, וחשבון הטלפון הסלולרי והקווי שלכם הולך ותופח.

כמה חם – ישראל היא מדינה חמה, ובחודשי החופש הגדול המזגן עובד מסביב לשעון. מכיוון שהילדים בבית, ומכיוון ששעות העומס בקיץ הן בין 11-17:00, מתווספות לעלויות החשמל היקרות ביותר, גם הפעלת המחשב והטלוויזיה לאורך כל היום ואף פתיחה חוזרת ונשנית של המקרר בכדי לגלות בו "משהו טעים". בנוסף לחשמל, נרשמת עליה גם בצריכת המים, כתוצאה ממקלחות תכופות יותר, מילוי ברכות מתנפחות לקטנים, שטיפה של יותר כלים, כביסות של בגדים מזיעים, והדחת מים רבה יותר באסלה לאורך היום.

הילדים בבית, ההורים גם – לאחר שהסתיימו הקייטנות, ההורים נשארים עם כחודש חופש עד החזרה לבית הספר. בתקופה זו עליהם למצוא סידור לילד, במקרים רבים כיום לא ניתן לסמוך על סבא וסבתא כיוון שגם הם עובדים או מבוגרים מדי, והורים נאלצים להסתדר בעצמם, ולקחת ימי חופש.

מתחילת לימודים אחת לשניה, הילדים נמצאים כ-71 יום בחופש, שאינו מוכר כימי שבתון במשק. מנגד, שוק העבודה מעניק לכל הורה 7-14 ימי חופש בלבד. משמעות הדבר היא שהורים מגיעים לחופש הגדול ללא ימי חופש במלאי, ונאלצים לסבול מקיטון במשכורת בתקופה זו כתוצאה מהעדרות. הקיטון בהכנסות בנוסף לגל ההוצאות שמביא עמו החופש הגדול, מכניס משפחות רבות למתח כלכלי ומחייב אותם להעזר בכלים יקרים כגון הלוואות ותשלומים או לשלם ריבית גבוהה על המינוס. 

אולי נסע כולנו לחופשה? – החופש הגדול הוא שיא עונת התיירות ועל כן מחירי הנופשים בו משמעותיים גם כן. עליית מחירי הדלק, המזון וכדומה הביאה להתייקרות הענף, וכיום חופשה משפחתית עולה משמעותית יותר בהשוואה לשנים קודמות.

בנוסף להתייקרויות, חשוב לקחת בחשבון כי עלות המלון היא רק ההתחלה. עליה תוסיפו בוודאי את עלות הנסיעות, עלות המזון והנשנושים, עלות השופינג וכניסה לאטרקציות. חופשה משפחתית במהלך הקיץ נראית אמנם כמו ניצול מצוין של ימי החופש, אך ללא תכנון מקדים וחסכון ייעודי, היא עשויה להיות הגורם לבור בתקציב.

 

כיצד ניתן להתכונן תקציבית לחופש הגדול?

התכוננות מראש לעלייה בהוצאות החופש הגדול יכולה למנוע את המצב שבו אנו נותרים עם הלשון בחוץ ועם מינוס בבנק בסופו. אם לא התכוננו מראש, עלינו לנהל תקציב מסודר ולהגדיר את גבולות ההוצאה שלנו בסעיפים השונים שעתידים להתייקר. בכדי לחסוך בעלויות ביכולתנו לעדכן חבילות, כגון חבילות תקשורת וטלוויזיה, כך שיספקו יותר תוכן או זמן אוויר מבלי להזניק עלויות.

כדאי לבצע תכנון של החופשה מראש כיוון שבמכירה מוקדמת מחירי הנופשונים נמוכים יותר, או לנצל דילים של הרגע האחרון. כמו כן, אם התקציב לא מאפשר זאת, לא חייבים לנפוש במלון או בחו"ל, אלא ניתן לנצל את החופש המשותף לשינה באוהלים ליד הכנרת ולפעילויות שאינן כרוכות בהוצאת כסף רב.

בכדי להקטין את ימי החופש ללא תשלום, כדאי לחלוק בעול השמירה על הילדים עם הורים אחרים, ולנסות לבקש הגדלה של ימי החופש במקום או בנוסף להעלאה בפעם הבאה בה מדברים עם הבוס בעבודה.

 

לסיכום

בכדי לעבור את הקיץ בשלום גם מבחינה תקציבית, עלינו לוותר על הפתרונות הקלים כגון שליחת הילדים לקניון, ולעבוד לפי תכנון מסודר של פעילויות ותקציב. עלינו לזכור כי לאחר החופש הגדול מגיעה תקופת ההצטיידות לבית הספר ואחריה תקופת החגים, שגם הן מרובות הוצאות.

אודות netanel

השאר תגובה

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם

דילוג לתוכן